Ekologiczne źródła energii, które nadal są opłacalne!
Produkty ekologiczne

Ekologiczne źródła energii, które nadal są opłacalne!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W związku z wzrastającymi obecnie cenami energii warto zastanowić się nad tym, które ze źródeł energii zaliczanych do ekologicznych są obecnie najkorzystniejsze dla naszych portfeli.

Co określamy jako ekologiczne źródła energii?

Przykładem źródeł energii nieekologicznych mogą być paliwa konwencjonalne, takie jak węgiel kamienny czy brunatny. Pozyskiwanie energii z tych źródeł można określić jako wydajne, jednak zdecydowanie nie jest to działanie korzystne dla środowiska. Podczas uzyskiwania energii z węgla do atmosfery uwalniają się ogromne ilości dwutlenku węgla i pozostałych zanieczyszczeń, które odciskają piętno na przyrodzie i ludzkim zdrowiu.

Do ekologicznych źródeł energii zalicza się z kolei gaz ziemny i odnawialne źródła energii, czyli OZE. Gaz ziemny należy do paliw kopalnych, jednak jest spośród nich „najczystszy” – jego spalanie nie prowadzi do produkcji zanieczyszczeń, takich jak tlenki siarki czy sadza. 

Odnawialne źródła energii to z kolei źródła, których zasoby odnawiają się szybko i w sposób naturalny. Może być to energia wiatru, energia wodna, energia słoneczna, energia biomasy czy energia geotermalna.

Które ekologiczne źródła energii są wciąż opłacalne?

Mimo że gaz ziemny zaliczyć można do ekologicznych źródeł energii, przez ostatnie miesiące jego cena poszybowała w górę. Obecnie koszt gazu powoduje, że zdecydowanie nie jest to wybór opłacalny, a w przyszłości spodziewać się można kolejnych podwyżek.

W związku z tym, jeśli mamy mówić o opłacalnych ekologicznych źródłach energii, zdecydowanie będą to te odnawialne. Jako że temat ten jest dość obszerny, wskażemy teraz, z jakich ekologicznych źródeł energii szczególnie warto korzystać, przykładowo w kontekście gospodarstwa domowego.

Energia słoneczna

Ludzie nie od dziś wiedzą, jak wykorzystywać promienie słoneczne do produkcji energii elektrycznej oraz energii cieplnej. Używa się do tego paneli fotowoltaicznych lub urządzeń absorbujących, które ustawia się pod odpowiednim kątem względem promieni słonecznych. Instalacja fotowoltaiczna może umożliwić produkcję ilości prądu, która zaspokoi potrzeby całego budynku, natomiast kolektory wraz z pompą ciepła umożliwiają uzyskanie niezależności w zakresie ogrzewania.

Energia geotermalna

Energia geotermalna, czy inaczej energia pochodząca z wnętrza ziemi, to rodzaj energii, której eksploatacja nie oddziałuje negatywnie na środowisko, a której koszty są stosunkowo niskie. Przykładem wykorzystania tej energii mogą być pompy ciepła, urządzenia ekologiczne i wydajne, a także umożliwiające pozyskiwanie energii grzewczej w sposób bezobsługowy.

Dlaczego warto korzystać z ekologicznych źródeł energii?

Korzystanie z energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii czy gazu ziemnego jest tak istotne, ponieważ od lat zaobserwować można zmiany w naturze, które wywołało lekkomyślne ludzkie działanie – mowa tu o zmianie klimatu czy kwaśnych deszczach. Korzystając z ekologicznych źródeł energii, dbamy o środowisko, swoje zdrowie, a także o przyszłość kolejnych pokoleń.

Ważnym elementem jest także aspekt ekonomiczny. Wykorzystując odnawialne źródła energii i instalacje takie jak panele fotowoltaiczne, w dłuższej perspektywie czasu możemy nieźle zaoszczędzić. Ponadto nierzadko spotkać się można z programami dofinansowań, które pomagają rozpocząć korzystanie z tego rodzaju rozwiązań.

Zdj. główne: Pixabay/pexels.com

spaceanove

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kominek gazowy do domu – cechy, jakie warto uwzględnić przy jego zakupie
Kominek gazowy do domu – cechy, jakie warto uwzględnić przy jego zakupie
Odkryj kluczowe wskazówki pomagające w wyborze idealnego kominka gazowego dla twojego domu. Zrozumieć różnice między modelami, dowiedzieć się o funkcjach bezpieczeństwa i zrozumienie kosztów eksploatacji.
Co takiego należy uwzględnić, dokonując zakupu okapu do swojej kuchni?
Co takiego należy uwzględnić, dokonując zakupu okapu do swojej kuchni?
Odkryj, jak poradzić sobie z wyborem odpowiedniego okapu dla twojej kuchni. Poznaj różne typy, dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu i jakie są ich zalety.
Jak wybrać idealny zlew granitowy dopasowany do stylu naszej kuchni?
Jak wybrać idealny zlew granitowy dopasowany do stylu naszej kuchni?
Odkryj praktyczne rady, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru zlewu granitowego, idealnie dopełniającego styl Twojej kuchni. Porady obejmują rodzaje, kolory i wzory, które przekształcą Twoją kuchnię w prawdziwie elegancką przestrzeń.
Ostatnie wpisy