W związku z wzrastającymi obecnie cenami energii warto zastanowić się nad tym, które ze źródeł energii zaliczanych do ekologicznych są obecnie najkorzystniejsze dla naszych portfeli.
Przykładem źródeł energii nieekologicznych mogą być paliwa konwencjonalne, takie jak węgiel kamienny czy brunatny. Pozyskiwanie energii z tych źródeł można określić jako wydajne, jednak zdecydowanie nie jest to działanie korzystne dla środowiska. Podczas uzyskiwania energii z węgla do atmosfery uwalniają się ogromne ilości dwutlenku węgla i pozostałych zanieczyszczeń, które odciskają piętno na przyrodzie i ludzkim zdrowiu.
Do ekologicznych źródeł energii zalicza się z kolei gaz ziemny i odnawialne źródła energii, czyli OZE. Gaz ziemny należy do paliw kopalnych, jednak jest spośród nich „najczystszy” – jego spalanie nie prowadzi do produkcji zanieczyszczeń, takich jak tlenki siarki czy sadza.
Odnawialne źródła energii to z kolei źródła, których zasoby odnawiają się szybko i w sposób naturalny. Może być to energia wiatru, energia wodna, energia słoneczna, energia biomasy czy energia geotermalna.
Mimo że gaz ziemny zaliczyć można do ekologicznych źródeł energii, przez ostatnie miesiące jego cena poszybowała w górę. Obecnie koszt gazu powoduje, że zdecydowanie nie jest to wybór opłacalny, a w przyszłości spodziewać się można kolejnych podwyżek.
W związku z tym, jeśli mamy mówić o opłacalnych ekologicznych źródłach energii, zdecydowanie będą to te odnawialne. Jako że temat ten jest dość obszerny, wskażemy teraz, z jakich ekologicznych źródeł energii szczególnie warto korzystać, przykładowo w kontekście gospodarstwa domowego.
Ludzie nie od dziś wiedzą, jak wykorzystywać promienie słoneczne do produkcji energii elektrycznej oraz energii cieplnej. Używa się do tego paneli fotowoltaicznych lub urządzeń absorbujących, które ustawia się pod odpowiednim kątem względem promieni słonecznych. Instalacja fotowoltaiczna może umożliwić produkcję ilości prądu, która zaspokoi potrzeby całego budynku, natomiast kolektory wraz z pompą ciepła umożliwiają uzyskanie niezależności w zakresie ogrzewania.
Energia geotermalna, czy inaczej energia pochodząca z wnętrza ziemi, to rodzaj energii, której eksploatacja nie oddziałuje negatywnie na środowisko, a której koszty są stosunkowo niskie. Przykładem wykorzystania tej energii mogą być pompy ciepła, urządzenia ekologiczne i wydajne, a także umożliwiające pozyskiwanie energii grzewczej w sposób bezobsługowy.
Korzystanie z energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii czy gazu ziemnego jest tak istotne, ponieważ od lat zaobserwować można zmiany w naturze, które wywołało lekkomyślne ludzkie działanie – mowa tu o zmianie klimatu czy kwaśnych deszczach. Korzystając z ekologicznych źródeł energii, dbamy o środowisko, swoje zdrowie, a także o przyszłość kolejnych pokoleń.
Ważnym elementem jest także aspekt ekonomiczny. Wykorzystując odnawialne źródła energii i instalacje takie jak panele fotowoltaiczne, w dłuższej perspektywie czasu możemy nieźle zaoszczędzić. Ponadto nierzadko spotkać się można z programami dofinansowań, które pomagają rozpocząć korzystanie z tego rodzaju rozwiązań.
Zdj. główne: Pixabay/pexels.com