Monitor do gier. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Akcesoria

Monitor do gier. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Monitor do gier to równie ważny element rozgrywki, jak karta graficzna czy system chłodzenia. Na wybór odpowiedniego modelu składa się wiele aspektów – oto najważniejsze parametry.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze monitora?

Monitor cechuje się wieloma ważnymi parametrami – szczegóły specyfikacji dotyczą zarówno fizycznych gabarytów urządzenia, jak i aspektów technicznych. Przed podjęciem decyzji o zakupie danego sprzętu warto zwrócić uwagę na rozdzielczość, przekątną oraz rodzaj zastosowanej matrycy. Ponadto ważną kwestią są wejścia źródeł obrazu, które powinny być kompatybilne z posiadanymi sprzętami – laptopami, konsolami lub komputerami.

Przekątna ekranu monitora – jaka będzie najlepsza?

Na początek warto zająć się kwestią, która co prawda nie jest najbardziej znacząca pod względem parametrów technicznych, jednak bardzo często staje się głównym kryterium wyboru. Chodzi o przekątną ekranu – w tym przypadku warto dostosować proporcje monitora do biurka, a najlepiej do całego pomieszczenia. 

Zbyt duży lub mały produkt może bardzo negatywnie wpłynąć na wystrój pokoju, a dodatkowo zmniejszyć komfort korzystania ze sprzętu. Jednym z najpopularniejszych rozmiarów jest przekątna 24 cali. Modele o takich wymiarach świetnie sprawdzą się w każdym pomieszczeniu i pozwolą bezproblemowo czerpać przyjemność ze wszystkich detali w grach.

W przypadku biurka o sporych wymiarach warto zastanowić się nad monitorem o przekątnej 27 cali. Tego typu sprzęty również są dość uniwersalne względem dopasowania do pomieszczenia, jednak musimy pamiętać o zachowaniu nieco większej odległości. Często większe ekrany wiążą się także z wyższą rozdzielczością – to świetny wybór, gdy chcemy na przykład grać w standardzie 1440p. W przypadku 30-calowych monitorów możemy liczyć na jeszcze lepszą jakość obrazu, proporcje 21:9, a w wielu przypadkach także rozdzielczość 2K lub nawet 4K.

Monitor z zakrzywionym czy płaskim ekranem?

Następnym kryterium jest rodzaj ekranu – coraz więcej sprzętów jest wyposażonych w zakrzywioną matrycę. W tym przypadku warto zastanowić się nad docelowym zastosowaniem monitora. Jeżeli urządzenie ma służyć przede wszystkim do gier, zdecydowanie lepszym wyborem będzie właśnie zakrzywiony ekran. Dzięki takiej konstrukcji możemy w bardziej naturalny sposób odczuć perspektywę postaci – rozwiązanie tego typu jest świetnie dopasowane do naturalnego pola widzenia oka. 

Płaski ekran z kolei znacznie lepiej sprawdzi się w przypadku oglądania filmów czy pracy z dokumentami. Jest to również zdecydowanie lepszy wybór przy pracy z obrazem – przy standardowej konstrukcji nie będziemy narażeni na zniekształcenie zdjęć lub nagrań.

Wybór matrycy – TN, IPS, czy VA?

Przejdźmy do bardziej szczegółowych parametrów. Techniczne aspekty monitora to szczególnie ważne kryterium oceny dla wprawionych graczy. Jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań, zarówno w tańszych, jak i droższych produktach, są matryce typu TN. Największe zalety ekranów tego typu to między innymi krótki czas reakcji oraz wysoka częstotliwość odświeżania. 

Nie jest to jednak technologia pozbawiona wad – musimy przygotować się na nieco gorsze odwzorowanie kolorów względem IPS lub VA. Taka specyfikacja sprawia, że ekrany TN są szczególnie często wybierane właśnie przez graczy, zwłaszcza miłośników tytułów, w których czas reakcji ma kluczowe znaczenie.

Monitory IPS są oparte na technologii wykorzystywanej wcześniej w telewizorach. Tego typu ekrany cechują się znakomitym odwzorowaniem barw, szerokimi kątami widzenia, a także świetną głębią czerni. To bardzo dobre rozwiązanie dla graczy, którzy chcą podziwiać niesamowite światy w najnowszych produkcjach, takich jak Cyberpunk 2077 czy Assassin’s Creed: Valhalla. Nie jest to jednak odpowiedni wybór do gier FPS, w których detale mogą mieć decydujące znaczenie – w tym przypadku lepiej sprawdzą się matryce TN.

Matryca VA to w pewnym sensie połączenie zalet TN oraz IPS. W tym przypadku możemy liczyć na szerokie kąty widzenia oraz bardzo dobre odwzorowanie barw. Niestety ekran tego typu ma także pewne wady – czas reakcji stoi na stosunkowo słabym poziomie.

Przed dokonaniem wyboru warto przeanalizować wszystkie opisane parametry: długość przekątnej, krzywiznę monitora, a także rodzaj matrycy. Nie można zapominać również o rozdzielczości – najczęściej wybierane opcje to Full HD, WQHD i 4K. Biorąc pod uwagę wszystkie z tych kwestii i porównując je ze swoimi wymaganiami, możemy bez problemu wybrać monitor, który spełni nasze oczekiwania i podniesie jakość rozgrywki.

spaceanove

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Znaczenie nauki dla edukacji: Innowacyjne podejścia i narzędzia
Znaczenie nauki dla edukacji: Innowacyjne podejścia i narzędzia
W dzisiejszym artykule skupimy się na innowacyjnych podejściach i narzędziach, które umożliwiają jeszcze lepsze wykorzystanie nauki w procesie edukacyjnym.
Efektywne ćwiczenia na małej przestrzeni – tajniki domowego fitnessu
Efektywne ćwiczenia na małej przestrzeni – tajniki domowego fitnessu
Odkryj tajemnice domowego fitnessu dzięki efektywnym ćwiczeniom, które możesz wykonywać nawet na małej przestrzeni. Poznaj nasze sprawdzone metody i wprowadź do swojego życia zdrowy styl życia bez opuszczania domu.
Jak wybierać umywalkę stojącą do małej łazienki?
Jak wybierać umywalkę stojącą do małej łazienki?
Odkryj jak idealnie dopasować umywalkę stojącą do małej łazienki, uwzględniając style, wymiary i materiały.
Ostatnie wpisy