Książki o rodzicielstwie, które warto przeczytać
KsiążkiWolny czas

Książki o rodzicielstwie, które warto przeczytać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Przyszli rodzice często są pełni obaw, jeśli chodzi o opiekę nad nienarodzonym dzieckiem. Pomóc mogą z pewnością dobre książki o rodzicielstwie. Sprawdzamy, które są warte uwagi.

Gdy kobieta zachodzi w ciążę, to z reguły wraz z partnerem nie mogą się doczekać, kiedy powitają na świecie swoje maleństwo. W przypadku pierwszego dziecka istnieje jednak wiele obaw – jak je prawidłowo pielęgnować, o czym pamiętać, z których dobrych rad babć i mam lepiej zrezygnować, a które wcielić w życie.

Na szczęście aktualnie na rynku znajdziemy sporo ciekawych i wartościowych książek o rodzicielstwie, po które warto sięgnąć, by poszerzyć swoją wiedzę o opiece nad dzieckiem.

1.  “Co na to lekarz? Mity przenoszone drogą szeptaną” Ł. Durajski

Doskonała książka, napisana łatwym i przyjemnym językiem, która obala najpopularniejsze internetowe mity. Poznajemy tu mnóstwo utartych (głównie w świadomości starszych pokoleń) stereotypów dotyczących opieki nad dzieckiem. 

Książka odpowiada na wiele popularnych pytań, które często są wyszukiwane w Google, jak np. „dlaczego woda utleniona nie działa”, „o co chodzi z lewoskrętną witaminą C” i „czy warto stosować olej kokosowy?”. 

Na te i inne liczne pytania odpowiada dr Durajski. Skupia się na medycznych zagadnieniach spotykanych w codziennym życiu. A wszystko opisuje w sposób pełen humoru, czym pozytywnie nastraja czytelnika. Publikacja ta z pewnością przywraca rodzicom, szczególnie tym świeżo upieczonym, spokój oraz wiarę we współczesną medycynę. 

2. „Sensoryczne niemowlę” A. Charęzińska, J. Szulc

Integracja sensoryczna u dzieci jest bardzo ważna. Dlatego warto, by każdy rodzic taką książkę miał oraz z niej korzystał. Ta publikacja doskonale łączy wiedzę z doświadczeniem. Znajdziemy tu mnóstwo ciekawych opisów i przykładów. 

Rodzic po jej przeczytaniu lepiej rozumie rozwój swojego potomka, a do tego wie, jak różne mogą być reakcje na takie same bodźce. Łatwiej jest pojąć, skąd się bierze nadmierny płacz, apatia, problemy ze snem czy wiele innych zachowań dziecka, które dla rodziców są często niejasne. Do tego w książce znajdziemy 50 zabaw sensorycznych oraz mnóstwo ciekawych pomysłów na stymulację zmysłów.

3.  Wychowanie bez kar i nagród” Alfie Kohn

Jest to ciekawa publikacja, która nieco burzy znane i powszechnie stosowane teorie oraz praktyki wychowawcze. Jej autor – Alfie Kohn, który jest psychologiem oraz badaczem interdyscyplinarnym zajmującym się edukacją i wychowaniem, w swojej książce pokazuje jak budować w dziecku poczucie własnej wartości. 

Na podstawie badań udowadnia, że kary, pochwały oraz nagrody nie są najlepszymi metodami wychowawczymi. Zwraca też uwagę na niebezpieczną i wszechobecną rywalizację, która obecna jest w życiu dzieci już od najmłodszych lat. 

4.  „Pięć głębokich oddechów. Moc uważnego rodzicielstwa” dr G. von Lob

Kolejna ciekawa i z pewnością warta przeczytania publikacja. Tym razem jej autor skupia się nie tylko na dzieciach, ale i rodzicach oraz towarzyszących im emocjach. Dzięki metodzie mindfulness (to znaczy „uważności”) czytelnik w pewnym momencie zaczyna analizować swoje własne uczucia i zastanawia się nad nimi.

Książka napisana jest prostym językiem, znajdziemy w niej mnóstwo ciekawych przykładów wziętych z codziennego życia każdego z nas. Autorka, która jest psychologiem klinicznym, zamieściła w niej mnóstwo ćwiczeń, które należy wykonać. Dzięki temu możemy odblokować niektóre emocje i spojrzeć na pewne sprawy z zupełnie innej perspektywy. To pozwala być bardziej świadomym, a co za tym idzie – lepszym rodzicem. 

5.  „Pierwszy rok życia dziecka” Heidi Murkoff z Sharon Mazel

Jest to kontynuacja znanego poradnika „W oczekiwaniu na dziecko”. Rodzice znajdą tu mnóstwo informacji, które mogą przydać się w pierwszym roku życia maleństwa. Dotyczą one m.in. pielęgnacji, karmienia piersią, chorób, odżywiania itp. 

Dzięki niej rodzice mogą być często spokojniejsi o swojego potomka i bardziej świadomi tego, jak rośnie i się rozwija, oraz mieć pewność, że wszystko przebiega prawidłowo.

Zdjęcie główne: Nicole Wolf, źródło: unsplash.com

Mikołaj Zieliński
Mikołaj Zieliński zajmuje się aranżacją wnętrz tworząc funkcjonalne i stylowe przestrzenie. Od początku swojej kariery koncentruje się na łączeniu estetyki z praktycznością, tworząc projekty, które są praktyczne w codziennym użytkowaniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak ozdobić swój dom na święta za pomocą efektownych dekoracji?
Jak ozdobić swój dom na święta za pomocą efektownych dekoracji?
Odkryj praktyczne porady, jak efektownie i kreatywnie przemienić tęszczenie Twojego domu na świąteczne z wykorzystaniem różnorodnych dekoracji.
Jak profesjonalny serwis może przedłużyć żywotność twojego wymiennika ciepła płytkowego
Jak profesjonalny serwis może przedłużyć żywotność twojego wymiennika ciepła płytkowego
Odkryj znaczenie profesjonalnej obsługi i utrzymania wymiennika ciepła płytkowego. Dowiedz się, jak regularne serwisowanie może znacznie wydłużyć jego żywotność, a także poprawić efektywność i bezpieczeństwo działania.
Jak wybrać idealne oświetlenie do niskich pomieszczeń – praktyczne porady
Jak wybrać idealne oświetlenie do niskich pomieszczeń – praktyczne porady
Poznaj praktyczne metody na udane doboru oświetlenia do niskich pomieszczeń. Dowiedz się, jakie światło sprawdzi się najlepiej i jak uniknąć typowych błędów przy aranżacji.
Ostatnie wpisy