Java dla początkujących – co zrobić, żeby się nauczyć?
Komputery

Java dla początkujących – co zrobić, żeby się nauczyć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z programowaniem i marzysz o pracy przy poważnych projektach dla wielkich korporacji, to nauka Javy jest świetnym pomysłem. Nie jest to najłatwiejszy język, ale specjaliści, którzy go znają, należą do tych zarabiających najwięcej.

Czym jest Java?

Czym tak właściwie jest Java? To zorientowany obiektowo, wieloplatformowy, wielowątkowy, wielofunkcyjny język ogólnego przeznaczenia. Nazwa jest skomplikowana, ale każdy jej człon ma swoje uzasadnienie. Kod napisany w tym języku obsługuje wielowątkowość, czyli wykonywanie kilku rzeczy jednocześnie. Jest również elastyczny, dzięki czemu zaprogramowanie tej samej aplikacji czy strony na różne urządzenia będzie możliwe bez względu na system operacyjny. 

Obiektowość za to, to podejście, które polega na identyfikacji rzeczywistych obiektów, które są opisywane w kodzie za pomocą klas. Każda z nich ma swoje atrybuty oraz zachowania. Są w nich zawarte także definicje poszczególnych elementów oraz to, w jaki sposób działają. Jest to dość abstrakcyjne, jednak pewna analogia pomoże w zrozumieniu tego zamysłu. Wyobraźcie sobie swój rower, jakiego jest koloru, ile ma przerzutek, a następnie wyjedźcie nim na drogę. Oczywiście wcześniej nie zapomnijcie zapiąć kasku i włączyć świateł. Ten rower i jego cechy, czyli kolor, ilość przerzutek, to właśnie nasz obiekt. Możemy wpływać na jego zachowanie, pedałując szybciej, czy też wciskając hamulec. Tak samo kod napisany w Javie odnosi się do realnych, istniejących w naszym świecie działań i urządzeń, które wykonują polecenia. 

Co warto wiedzieć?

Zarówno przy nauce Javy, jak i każdego innego języka programowania najważniejsze na początku przygody będzie opanowanie podstawowych pojęć oraz zapoznanie się ze środowiskiem pracy. Dla Javy z całą pewnością będą to identyfikatory (nazwa klasy, nazwa metody, nazwa zmiennej, etykieta) oraz pętle (funkcje, które ułatwiają wielokrotne wykonywanie zestawu instrukcji). Jednak to nadal nie wszystko. Warto również zapoznać się z podstawowymi narzędziami. Jest ich bardzo dużo, najważniejsze są jednak te:

  • Spring – biblioteka, dzięki której kodowanie jest znacznie efektywniejsze;
  • Hibernate – framework, który upraszcza pracę z bazami danych;
  • JIRA – służy do zarządzania projektami i śledzenia błędów;
  • GIT – system umożliwiający zapisywanie wszystkich zmian oraz poprawek wykonanych przez zespół, również na odległość.

Niezbędna przy programowaniu w Javie jest również umiejętność kompilacji. Kod źródłowy z rozszerzeniem .java skompilujemy jednym z dostępnych do tego narzędzi, jak na przykład IntelliJ IDEA, Eclipse czy NetBeans.

Nauka przez zabawę

Nauka jakiegokolwiek języka programowania nie musi się ograniczać wyłącznie do czytania podręczników i klepania kolejnych linijek mało zrozumiałego kodu. W sieci znajdziemy kilka gier, których głównym celem jest nauka podstaw programowania. Jeżeli chcecie zacząć swoją przygodę od Javy, możecie sprawdzić te dwa tytuły:

  • Codewars – na tej platformie musicie wykonywać zadania, które rozwiązuje się poprzez pisanie kodu. Znajdziecie tutaj również społeczność, w której możecie wymieniać się doświadczeniami i uczyć się od lepszych;
  • Codingame – w tej grze musicie uratować świat. Aby to zrobić, niezbędna będzie modyfikacja oraz dopisywanie kolejnych linii kodu, między innymi w Javie. 

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

spaceanove

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną wannę do Twojej łazienki – poradnik dla początkujących
Jak wybrać idealną wannę do Twojej łazienki – poradnik dla początkujących
Przekonaj się, jak wybrać idealną wannę do Twojej łazienki, z naszym praktycznym poradnikiem dla początkujących. Zanurz się w wiedzy o stylach, materiałach i funkcjach, aby znaleźć doskonały dodatek do Twojego miejsca relaksu.
Jak wzmocnić mięśnie?
Jak wzmocnić mięśnie?
Silne mięśnie gwarantują nam dobrą sprawność i łatwość wykonywania codziennych czynności. Warto więc zadbać, aby zawsze były mocne i zdrowe.  […]
Jak efektywnie zorganizować przeprowadzkę: Kompleksowy poradnik
Jak efektywnie zorganizować przeprowadzkę: Kompleksowy poradnik
Zaplanuj swoją przeprowadzkę krok po kroku z naszym kompleksowym poradnikiem. Dowiedz się, jak uniknąć stresu i typowych błędów, oraz jak oszczędzić czas i pieniądze.
Ostatnie wpisy