Jak wybrać odpowiedni monitor?
KomputeryWolny czas

Jak wybrać odpowiedni monitor?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Niezależnie od popularności tabletów i laptopów ‘’pecety’’ wciąż stanowią dla większości użytkowników podstawowy sprzęt. Konieczny jest jednak odpowiedni dobór monitora. Które z nich są warte uwagi i dlaczego?

Komu szczególnie przyda się dobry monitor?

Na wyborze właściwego sprzętu najbardziej powinno zależeć tym, którzy bardzo dużo pracują na komputerze. Mowa zarówno o osobach, które zawodowo pracują przed ekranem komputera, jak też o zapalonych graczach. Zwróćmy uwagę, że na dyskomfort narażony jest nie tylko nasz wzrok, ale i liczne mięśnie czy układ kostny, które przez wiele godzin pozostają w nienaturalnej pozycji. 

Wielkość monitora

Czy prawdą jest, że im większy monitor, tym lepszy? Niestety, niekiedy wybór bardzo dużego modelu nie jest niczym uzasadniony i może popsuć nam wzrok. Dodatkowo korzystanie z niego może być niepraktyczne. Oczywiście bywa też, że zbyt mała wielkość ekranu zmusza nas do ciągłego scrollowania i spowalnia pracę. 

Na monitor o dużej przekątnej powinni sobie pozwolić przede wszystkim graficy. Zawsze powinien mieć dobrą rozdzielczość – przynajmniej QHD.

Monitor a ilość miejsca

Oczywiście wielkość wybranego przez nas monitora musi być też uzależniona od ilości miejsca, którą posiadamy na biurku. Musimy to koniecznie uwzględnić, zanim udamy się na zakupy.

Wybór monitora a jego przeznaczenie

Osoby pracujące przy grafice komputerowej cenią sobie zniuansowane parametry odtwarzania barw, kontrastów i kątów padania światła. Warto więc, aby pomyślały o zakupie sprzętu z matrycą VA lub IPS, które dają w tym zakresie duże możliwości. 

Praca w nasłonecznionym pomieszczeniu powinna nas z kolei skłaniać do wyboru matowej matrycy, gracze zaś niech wybiorą raczej matrycę TN o krótkim czasie reakcji.

Jasność obrazu a nasłonecznienie pomieszczenia

Standardem jest obecnie jasność obrazu określana na 250 cd/m2. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku częstej pracy w bardzo nasłonecznionych pomieszczeniach powinno się postawić na sprzęt o jeszcze większej jasności obrazu tak, aby mieć maksymalny komfort i to bez konieczności np. zaciągania rolet na oknach. 

Kąt widzenia w monitorze

Parametr o wartości powyżej 170 stopni jest oznaką tego, że nawet odchylając monitor w bok, do przodu lub do tyłu, otrzymamy kolor i jasność bez wyraźnego pogorszenia.  Kąty odchylenia poniżej 160 stopni nie dają gwarancji, że w przypadku nawet niewielkiego odchylenia wymienione parametry bardzo się pogorszą.

Rozdzielczość

Większa wartość parametrów rozdzielczości to lepsza jakość obrazu. Przyjmuje się, że przy przekątnej równej lub większej od 27 cali należy wybierać egzemplarze o rozdzielczości QHD. 

Regulacja monitora

Wygodny monitor powinien charakteryzować się wygodną regulacją położenia ekranu. Dodatkowo nasz sprzęt może posiadać funkcję pivot. Dzięki niej bez większego wysiłku można obrócić go o 90 stopni tak, aby znalazł się w pozycji pionowej.

Jaki monitor dla graczy?

Monitor gamingowy posiada bardziej wyspecjalizowane funkcje niż jego biurowy odpowiednik. Jego działanie ma opierać się na dostarczaniu graczowi niezapomnianych wrażeń z rozgrywki. Oprócz wysokiej rozdzielczości i krótkiego czasu reakcji powinny również oferować wiele złączy, które umożliwią podpięcie dodatkowego sprzętu. Projektuje się przy tym specjalne technologie, które lepiej oddadzą rzeczywistość rozgrywki. 

Czy więcej niż jeden monitor się opłaca?

Posiadanie dwóch lub więcej monitorów podpiętych do jednego komputer ma często swój sens. Oczywiście koszt kilku urządzeń i specjalnego uchwytu do nich będzie większy, ale komfort pracy np. dla osób często redagujących teksty będzie znacznie większy. Pozwala na jednoczesne posiadanie otwartego arkusza tekstu i jednego lub dwóch ekranów z niezbędnymi danymi lub artykułami. Pisać można bez przełączania pomiędzy kartami, które wprowadza niepotrzebny chaos.

spaceanove

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Naturalnie czyste i świeże pranie? Poznaj ekologiczne środki od Zielko
Naturalnie czyste i świeże pranie? Poznaj ekologiczne środki od Zielko

Poznaj serię środków do prania Zielko, które radzą sobie z wszelkimi zabrudzeniami, a przy okazji nie niszczą tkanin i są przyjazne dla środowiska.

Jak wybrać idealne wzory i kolory do pokoju nastolatka?
Jak wybrać idealne wzory i kolory do pokoju nastolatka?
Odkryj jak wybrać doskonałe kolory oraz wzory do pokoju nastolatka. Ekspert porady i praktyczne wskazówki, które pomogą stworzyć inspirującą i funkcjonalną przestrzeń.
Książki o rodzicielstwie, które warto przeczytać
Książki o rodzicielstwie, które warto przeczytać

Rodzice często mają wiele wątpliwości i pytań o rozwój emocjonalny oraz fizyczny swoich pociech. Dlatego przedstawiamy książki, które udzielają im na nie odpowiedzi.

Ostatnie wpisy