5 powodów, dla których warto ćwiczyć przed pracą
Porady

5 powodów, dla których warto ćwiczyć przed pracą

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Poranki kojarzą nam się raczej z pośpiechem. Nikt raczej nie ma rano ochoty ani czasu na wykonywanie ćwiczeń. Co za tym idzie, znaczna część osób preferuje treningi w godzinach popołudniowych lub wieczornych. A może warto zacząć ćwiczyć  rano? W dzisiejszym wpisie prezentujemy 5 zalet tego rozwiązania.

Zalety porannych ćwiczeń

Lepsza koncentracja

Dlaczego warto ćwiczyć rano, przed wyjściem do pracy, szkoły lub na uczelnię? Owszem, większość z nas jest wówczas zaspana i nieco oszołomiona, lecz jest to jedynie stan przejściowy. Organizm zregenerowany po całej nocy jest w stanie przeznaczyć znacznie więcej energii na trening. Dzięki temu nasz organizm jest lepiej ukrwiony, dotleniony, a my czujemy się znacznie lepiej i mamy lepszą koncentrację. Jak pokazują wyniki badań, poranny trening ma niezwykle pozytywny wpływ na mózg. Doskonale sprawdza się on u osób pracujących umysłowo i wykonujących pracę siedzącą.

Więcej czasu dla siebie wieczorem 

Poranek większości osób ogranicza się do szybkiego prysznica, ubrania się i zjedzenia śniadania. Jak się jednak okazuje, w godzinach porannych o wiele łatwiej niż wieczorem znaleźć w sobie siłę na ćwiczenia. Po powrocie do domu czeka nas zwykle sporo obowiązków, takich jak zakupy, gotowanie, sprzątanie czy zabawa z dziećmi. Sporo osób marzy wówczas jedynie o tym, aby położyć się na kanapie i zrelaksować z książką lub przed telewizorem. Ćwicząc rano, nie musimy borykać się z takimi dylematami. Wykonujemy krótki trening i szykujemy się do wyjścia. Czynniki zewnętrzne, które mogą zaburzyć plan treningowy, są tu ograniczone do minimum. Co więcej, decydując się na aktywność fizyczną w godzinach porannych, zyskujemy sporo wolnego czasu po południu i wieczorem.

Mniejszy apetyt

Wszystkie osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy ucieszy z pewnością fakt, iż poranny trening skutecznie zmniejsza apetyt. Odbywa się to na dwóch poziomach. Aktywność fizyczna redukuje chęć spożywania ciężkich, wysokokalorycznych posiłków w ciągu dnia. Warto wspomnieć tutaj także o czynniku psychologicznym. Jeżeli zaczynamy swój dzień od zdrowych aktywności, mamy znacznie mniejszą chęć na to, aby na własne życzenie zaprzepaścić osiągnięte efekty. Ma to ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia, samorealizacji oraz poziomu motywacji.

Pobudzony organizm 

W momencie, w którym rozpoczynamy poranny trening, pobudzamy nasz organizm do działania i sprawiamy, że wszystkie jego mechanizmy zaczynają działać. Dotyczy to zarówno ścięgien i mięśni, jak i metabolizmu. Aktywność fizyczna w godzinach porannych przyczynia się do aktywacji poszczególnych procesów, utrzymując je w tym stanie przez bardzo długi czas. Efekt – szybkie, efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. Należy tu wspomnieć również o tym, że w podczas snu mamy do czynienia ze spadkiem poziomu glikogenu w wątrobie i mięśniach oraz cukru we krwi. Na skutek tego, po dobrze przespanej nocy nasz organizm nie dysponuje rezerwami szybko przyswajalnych cukrów, co sprawia, że chętnie sięga po rezerwy tłuszczowe. Znacznie lepiej przyspieszyć metabolizm w ciągu dnia niż wieczorem. Podwyższone ciśnienie i przyspieszona praca serca w negatywny sposób wpływają na proces zasypiania i efektywny sen. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku porannego treningu.

Spora część ludzi nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki kawy czy napojów energetycznych. Wykonywane rano ćwiczenia są w stanie skutecznie wyeliminować chęć na tego typu niezdrowe używki. Ma to bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Dobre ukrwienie, wysoka dawka tlenu oraz ruch przyczyniają się do poprawy samopoczucia i kondycji organizmu. Czyni to z porannego treningu sprawdzony sposób na dużą dawkę zdrowej energii na cały dzień.

spaceanove

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne płytki do swojego domu – poradnik dla początkujących
Jak wybrać idealne płytki do swojego domu – poradnik dla początkujących
Dowiedz się, jak wybrać doskonałe płytki do swojego domu. Poradnik dla początkujących poprowadzi Cię przez wszystkie etapy wyboru - od zrozumienia, czego potrzebujesz, po dokonanie ostatecznej decyzji.
Jak nawozić trawnik: poradnik dla początkujących ogrodników
Jak nawozić trawnik: poradnik dla początkujących ogrodników
Poradnik nawożenia trawnika dla startujących ogrodników. Dowiedz się, jak dbać o zieleniec, korzystając z odpowiedniego nawożenia do uzyskania zdrowego, bujnego trawnika.
Jak wybrać idealne łóżko z praktycznymi rozwiązaniami do przechowywania?
Jak wybrać idealne łóżko z praktycznymi rozwiązaniami do przechowywania?
Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, aby dowiedzieć się jak wybierać łóżka z praktycznymi rozwiązaniami do przechowywania, które zapewniają komfort i organizację.
Ostatnie wpisy