Jak wybrać matę do ćwiczeń?
Porady

Jak wybrać matę do ćwiczeń?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Mogłoby wydawać się, że wybranie maty do ćwiczeń nie stanowi większego problemu. Wystarczy wejść do sklepu ze sportowym sprzętem i sięgnąć po pierwszą z brzegu matę w ulubionym kolorze, ewentualnie z ciekawymi wzorami. Po co więcej, prawda? Błąd! Wybór odpowiedniej maty jest o wiele bardziej skomplikowany i zależny od wielu różnych czynników. Jakich? Tego dowiesz się w tym artykule.

Ogromny wybór

Jesteś we wspomnianym wyżej ulubionym sklepie sportowym, a może przeglądasz właśnie oferty na stronie internetowej i nie masz pojęcia, co właściwie oznaczają te wszystkie nazwy i czym powinnaś się kierować? Zacznijmy od odpowiedzi na najprostsze pytanie. Jakie są rodzaje mat? W większości sklepów będą podzielone w zależności od rodzaju wykonywanych na nich ćwiczeń. 

Znajdziesz między innymi maty ochronne. Taką matę powinnaś zakupić, jeżeli wykonujesz ćwiczenia przy użyciu dodatkowych sprzętów. Służą one do ustabilizowania go, by nie ślizgał się po podłodze, ale nie wykonujesz na nich ćwiczeń! To ważne, bo często zakupywane są właśnie w tym celu, niezgodnie ze swoim przeznaczeniem. 

Mata tatami jest przeznaczona do wykonywania na niej ćwiczeń związanych z większością wschodnich sztuk walki. Wykonana jest z bardzo wytrzymałych tworzyw syntetycznych, dzięki czemu idealnie sprawdza się w tej dziedzinie. 

Na sklepowych półkach bez problemu znajdziesz również maty gimnastyczne. Czym się charakteryzują? Bez problemu odróżnisz je od innych, chociażby patrząc na ich grubość i wielkość. Wykorzystywane są nie tylko w gimnastyce artystycznej, ale także podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych i korekcyjnych. 

Cienkie i niewielkie maty to te, które wykorzystywane są w jodze – ich głównym celem jest przede wszystkim ochrona przed poślizgiem. 

Nie mniej ważne są maty treningowe, które nie tylko zabezpieczają przed poślizgiem, ale również przed otarciami, stłuczeniami i innymi potencjalnymi kontuzjami.

Jaka mata będzie najlepsza dla Ciebie?

Kieruj się przede wszystkim tym, jakie ćwiczenia wykonujesz. To od Ciebie zależy, czy zmotywujesz samą siebie do ćwiczeń już wyborem odpowiedniej maty. Źle dobrana mata, na której na przykład będziesz ciągle się ślizgać lub czuć zimno podłogi, sprawi, że zwyczajnie nie będziesz chciała kontynuować treningów. Szybko zauważysz, że odwlekasz ćwiczenia. Kolejnym świetnym motywatorem jest… wygląd. Naprawdę! Jeżeli wybierzesz karimatę w ciekawym kolorze i z interesującym wzorem, szybko zauważysz, że zwyczajnie przyjemniej Ci się ćwiczy. Nie bez powodu otaczamy się rzeczami, które podobają nam się estetycznie – to naprawdę wpływa na naszą psychikę.

Materiał

To jedna z najistotniejszych kwestii, którą powinnaś kierować się podczas wyboru odpowiedniej maty. Najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych, choć zdarzają się również takie z kauczuku, co jest świetną ekologicznie opcją. Twoja mata przede wszystkim powinna być wykonana z takiego materiału, który ułatwi Ci zachowanie jej higieniczności. Dlaczego? Nie tylko kładziesz ją na podłodze, przez co zbiera znajdujący się na niej brud, ale też sama się na nią pocisz. Sprzyja to rozwijaniu bakterii, grzybów i pleśni. Sprawdź, czy mata, którą chcesz kupić, ma gładką powierzchnię. Chropowatość utrudni jej czyszczenie. Wiele rodzajów mat możesz prać w pralce, często wystarczy jednak zwyczajne spłukanie wodą z odrobiną detergentu lub użycie specjalnej, antyalergicznej pianki. Dodatkowo materiał musi być odporny na wodę. Nie tylko po to, by móc ćwiczyć w plenerze. Przede wszystkim dlatego, że wydobywający się z Twojego ciała pot nie powinien wsiąkać w materiał, a być odprowadzany na zewnątrz.

Grubość

Kolejne pytanie to, jak gruba powinna być Twoja mata do ćwiczeń Fitness, pilates czy aerobik wymagają grubszej wersji, za to joga cieńszej. Grubość maty waha się od 2,5 do 6 mm. Jeżeli nie kupujesz maty do jogi, zdecyduj się na wersję 5 lub 6 milimetrową. Zdecydowanie wygodniej będzie Ci na niej ćwiczyć. Pamiętaj jednak, że grubość to nie wszystko.

Wymiary

Są równie ważne. Dlaczego? Często zdarza się, że kupisz za małą matę, a przez to wygodne ćwiczenia odejdą w zapomnienie. Powinnaś kierować się przede wszystkim swoim wzrostem. Najpopularniejsze modele to te mające 180 centymetrów. Jeśli jesteś wyższą osobą, spokojnie znajdziesz matę o długości 190 centymetrów. Podobnie w przypadku drobnych kobiet – istnieją również maty o wymiarach 170 centymetrów, które świetnie sprawdzą się również dla dzieci. Szerokość mat oscyluje w granicach 55 do 100 centymetrów. Jeżeli nie jesteś pewna, czy wygodnie będzie Ci ćwiczyć na wąskiej macie, lepiej wybierz tę większą, dzięki czemu będziesz miała również większy komfort ćwiczenia.

spaceanove

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy domowe zioła mogą poprawić jakość naszego snu?
Czy domowe zioła mogą poprawić jakość naszego snu?
Poznaj moc aromatycznych ziół, które mogą naturalnie wpływać na poprawę jakości Twojego snu. Dowiedz się, jak domowe zioła mogą zmienić Twoje życie na lepsze.
Programy wymiany językowej w szkole: Znaczenie programów wymiany językowej
Programy wymiany językowej w szkole: Znaczenie programów wymiany językowej
Oto omówienie znaczenia programów wymiany językowej w szkole.
Jak automatyczne roboty basenowe ułatwiają utrzymanie czystości wody
Jak automatyczne roboty basenowe ułatwiają utrzymanie czystości wody
Automatyczne roboty basenowe są technologicznym przełomem w utrzymaniu czystości wody. Dowiedz się, jak działają i jak znacznie ułatwiają regularną konserwację basenów.
Ostatnie wpisy