To, jaki styl życia prowadzimy, odbija się w głównej mierze na naszym układzie trawiennym. Zbyt szybkie tempo życia, nieodpowiednia dieta czy za mała aktywność fizyczna mogą przełożyć się na dolegliwości trawienne. Jak sobie z nimi poradzić? Najlepiej sięgnąć po zioła, których właściwości pomogą poradzić sobie z bólem brzucha, niestrawnością czy wzdęciami.
Najczęściej pojawiającą się dolegliwością ze strony układu pokarmowego jest ból brzucha. Dotyczy on zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jeśli ból będzie bardzo ostry, przenikliwy i długotrwały, należy od razu zgłosić się do lekarza.
W przypadku zwykłego bólu można sięgnąć po zioła, które charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym. W tym przypadku sprawdzą się takie rośliny jak: owoce kminku, ziele werbeny czy rumianek szlachetny.
Ból brzucha wywołuje nie tylko stan zapalny, lecz także skurcze. Aby pozbyć się dyskomfortu, doskonałym rozwiązaniem będą zioła rozkurczowe, które zawierają flawonoidy. Ponownie sprawdzi się tutaj rumianek, a także koper czy mięta.
Nadkwasowość objawia się zgagą, bólem w nadbrzuszu oraz kwaśnym obijaniem. Powoduje ją nadmierna produkcja kwasu żołądkowego. Niedokwasowość to natomiast sytuacja odwrotna, gdzie produkcja kwasu żołądkowego jest zbyt mała, wówczas możemy odczuwać zmniejszenie apetytu i borykać się z zaburzeniami trawienia.
W przypadku niedokwasowości żołądka warto stosować zioła, które pobudzają wydzielanie soku, zawierają związki goryczowe oraz żółciopędne flawonoidy. Takie właściwości ma m.in. ziele bylicy bożego drzewka i majeranek. W nadkwasowości sprawdzi się natomiast len oraz korzeń prawoślazu.
Refluksowi żołądka najczęściej towarzyszy zgaga. Kiedy treść i soki żołądkowe cofają się do przełyku, odczuwamy ból, dyskomfort, a czasami może pojawić się także zapalenie błony śluzowej. Osoby borykające się ze zgagą powinny sięgnąć po zioła redukujące stan zapalny, a także takie, które wspomagają wytwarzanie śluzu oraz wspomagają trawienie. Mowa tutaj m.in. o berberysie, bylicy pospolitej, rumianku, prawoślazie czy nasionach kozieradki.
Niestrawność wiąże się z występowaniem takich objawów jak: ból brzucha, biegunka, brak apetytu czy zgaga. Zwykle spowodowana jest nieodpowiednim odżywianiem, np. przejadaniem się czy spożywaniem ciężkostrawnych pokarmów. W przypadku niestrawności warto sięgać po zioła pobudzające trawienie, np. kwiat rumianku, ziele bylicy piołunu, pietruszkę, kminek czy korzeń arcydzięgla, które zawierają m.in. związki goryczowe oraz kwas polifenolowy.
Co ciekawe, niestrawność może także być spowodowana przez stres i ciągłe napięcie. Wtedy sprawdzą się zioła obniżające stres, takie jak: liść melisy, szyszki chmielu, ziele serdecznika czy ziele dziurawca.
Po zjedzeniu czegoś nieświeżego najczęściej pojawiają się nieprzyjemne objawy, takie jak: biegunka, osłabienie organizmu, wymioty oraz ból brzucha. O ile z ciężkim zatruciem trzeba udać się od razu do lekarza, tak z lekkim zatruciem można poradzić sobie samodzielnie, sięgając po zioła lub mieszanki. Warto wówczas sięgnąć po napar z mięty, krwawnika, rzepiku, pięciornika oraz owoc borówki czernicy, który zapobiega rozwojowi drobnoustrojów.
Aby cieszyć się zdrowym i poprawnie pracującym układem trawiennym, warto regularnie stosować ziołowe napary. Pijąc miętę pieprzową, można uregulować wydzielanie się soku żołądkowego. Dodatkowo roślina ta poprawia perystaltykę jelit, oraz stymuluje wydzielanie się żółci. Melisa natomiast wspiera pracę układu pokarmowego i ma działanie relaksujące. Koper włoski zmniejsza uczucie pełności i zapobiega wzdęciom. Ostropest plamisty to propozycja dla osób zmagających się z problemami wątrobowymi. Roślina ta reguluje pracę tego narządu oraz poprawia trawienie.
Zdj. główne: Allie Dearie/unsplash.com